Biojäätmete kogumisvahendite soetamine Antsla valla elanikele

29.07.24

Projekt: „Biojäätmete kogumisvahendite soetamine Antsla valla elanikele"

 

Taotlusvoor: Jäätmete liigiti kogumise lahenduste toetamine kohalikes omavalitsustes III – 06.11.2023-31.03.2025.

Projekti maksumus ja finantseerimine: projekti rahastab Kliimaministeerium rahvusvahelise kliimakoostöö vahendistest. Kogumaksumuseks on planeeritud 21 625 eurot, millest SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt antav toetus on 14 921,25 eurot ning Antsla valla omafinantseering on 6 703,75 eurot.

Tööde teostamise aeg: projekti on aega ellu viia kuni 31.07.2024

Info: Ene Tooming, ene.tooming@antsla.ee, 53492922, 7855006.

 

Jäätmeseaduse kohaselt peab kohaliku omavalitsuse üksus viima biojäätmete tekkekohal liigiti kogumise või tekkekohal ringlussevõtu kooskõlla käesoleva seaduse § 31 lõikes 4 sätestatuga alates uuest korraldatud jäätmeveo hankest, kuid mitte hiljem kui 2023. aasta 31. detsembriks. Antsla valla jäätmehoolduseeskiri kehtestab, et biojäätmed tuleb koguda eraldi mahutisse ja üle anda jäätmevedajale või kompostida tekkekohal vastavalt eeskirja nõuetele. Kuigipalju tegeletakse majapidamistes kohtkompostimisega, kuid tihtilugu ei tehta seda alati nõuetekohaselt. Teatav kogus kortermajade biojäätmeid satub aga kõigele vaatamata siiski segaolmejäätmete hulka.

 

Projekti eesmärk, kirjeldus ja tulemused:
Projekti eesmärgiks on biojäätmete ringlussevõtt Antsla valla territooriumil võimalikult suures mahus. Koostöös SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetuse ja Antsla Vallavalitsusega toetatakse valla elanike seas biojäätmete kogumisvahendite soetamist. Projekti tulemusel jagatakse soovijatele 200l kiirkompostreid 35 tk, 500l soojustamata kompostreid 65 tk ja 140l biojäätmete konteinereid 30 tk. Selleks korraldati 2023 aasta augustis - septembris taotlusvoor, mille kaudu võeti vastu sooviavaldusi kortermajadelt ning erakinnistute omanikelt, kes tahtsid biojäätmeid kompostida kas kohapeal või lasta need ära vedada. Sooviavaldaja Antsla vallast saab tasuta kasutamiseks kompostri või biojäätmete konteineri koos praktilise koolituse ja juhendiga, mis kirjeldab majapidamises tekkivate biojäätmete korrektset käitlemist. Eelpool nimetatud isikud sõlmivad lepingu, kus kinnitavad saadud konteineri või kompostri säilitamist ja sihtotstarbelist kasutamist vähemalt kolm aastat. Eesmärgipõhise biojäätmete sorteerimisega väheneks valla piires segaolmejäätmete kogus ja suureneks biojäätmete ringlussevõtt.